Výběr U14 (ročník 2010) po domácím obratu na 4:3 z posledních minut duelu proti Porubě, 11. 5. 2024

Květnové momenty: zářil Matoušek, Sigma utrpěla výhru

Květen náleží k nejzajímavějším měsícům v sezóně fotbalových klubů. Soutěže pomalu vrcholí, mládežnické týmy podstupují zajímavá klání a v neposlední řadě se také lepší počasí. I letos patřil májový měsíc k pořádně nabitým v rámci našeho klubu. A ne všechny události dostaly prostor, který si zasloužily. Vybrali jsme šest těch nejzajímavějších okamžiků, zápasů či čehokoliv fotbalového, co si podle nás zasluhuje v souvislosti s našim klubem pozornost. A co byste si měli připomenout, či si vůbec nenechat ujít.

JAKUB MATOUŠEK SPASIL PROSTĚJOV I PŮLKU MORAVY!

Finálová kola Fortuna národní ligy, tedy druhé nejvyšší soutěže, měla pořádné grády. Pohled na konečnou tabulku mluví za vše. Mezi patnáctou sestupovou příčkou a osmým místem tabulky je rozdíl pouhé čtyři body. A ještě před posledními zápasy bylo v sestupových vodách namočeno hned několik mužstev. Mezi nimi i Prostějov, který ještě po 20. kole byl poslední. Jenže pak vyhrál v Brně nad Zbrojovkou a začal pravidelně bodovat. V posledních dvou kolech musel ideálně naplno bodovat, pokud se chtěl zachránit. Los byl ale neúprosný – doma Opava a na závěr venku Žižkov.

Hanáci, hrající sezónu v exilu na HFK, první krok zvládli. Doma porazili Opavu 3:1, přičemž v 83. minutě pečetil vítězství šumperský odchovanec Jakub Matoušek. Díky tomuto bodovému zisku předskočil Prostějov Příbram. Tento progres ale bylo potřeba potvrdit na Žižkově. Příbram totiž před televizními obrazovkami přehrávala Vyškov. A v poločasu vedla 1:0, zatímco v Praze se na branku v souběžně hraném utkání čekalo. Pak běžela 51. minuta. A do osudu bojů o záchranu znovu promluvil Jakub Matoušek. Ten převzal míč před vápnem, pak se nadrzo dostal přes bránící hráče až přímo před brankáře a prostřelil gólmana Bajzu! Prostějov zachvátila euforie a Hanáci dotáhli své snažení díky této vítězné brance až k záchraně!

Matoušek přitom nerozveselil jen příznivce Prostějova, ale radost přinese i dalším moravským klubům. Díky záchraně Hanáků ve FNL na úkor Příbrami se totiž zmenšily počty sestupujících klubů i v dalších, nižších moravských soutěžích. Například z MSFL tak sestoupí týmy na 16. až 18. místě, zatímco při sestupu Hanáků by musel do divize i tým z 15. místa.

VÍTĚZNÝ VSTUP DO KVĚTNOVÝCH BOJŮ, PARÁDNÍ DUEL S OPAVOU

Před začátkem jarní části sezóny se přece jen v tichosti a spíše v toužebných přáních mluvilo i o tom, co by kdyby se zasáhlo do bojů o postup? Tým vstupoval do jara usazený mezi týmy na špici tabulky. A proč nemít velké cíle? Jenže bohužel neúspěšná čtyřzápasová šňůra veškeré sny o čeření postupových vod vzala za své. I když?!

Přece jen totiž náš celek do karet na špici tabulky ještě promluvil. A to 4. května, kdy doma atypicky v sobotu přivítal rezervní tým Opavy. Ta pohlížela na Hlubinu a toužila z druhého místa ještě zkusit bojovat o divizní titul. V Šumperku ale narazila na sešikovaný val, který ji až do nastavené hrací doby k ničemu nepustil. Naopak. Miloš Šidlík a Martin Skalský na přelomu první a druhé půle dvěma góly rozcupovali plány Slezanů a celý tým pak dokráčel k zaslouženému vítězství, které neztrpklo ani po inkasované brance v nastavení.

Pomsta za vyřazení z poháru opavským áčkem i za těsnou prohru z podzimu tak byla načasována optimálně a dost možná právě v tomto kole se výrazně nalajnoval zbytek sezóny, na jehož konci se z postupu do MSFL může radovat TJ Unie Hlubina, a nikoliv SFC Opava B.

MLADŠÍ DOROST PROHNAL FAVORIZOVANOU SIGMU

Předehrávku posledního kola druhé nejvyšší dorostenecké soutěže si dva zástupci z Olomouckého kraje přeložili na 22. května. Šumperský mladší dorost už má jistotu, že bohužel minimálně pro příští sezónu bude hrát jen divizi. To hanácká šestnáctka je pořád ve hře o celkové vítězství v soutěži, byť postup do první dorostenecké ligy samozřejmě nemůže nastat. Tam hraje áčko Sigmy.

Karty tak v Šumperku byly rozdány jasně. Předposlední domácí s týmem ze špice tabulky. Jenže pořadí v soutěži je jedna věc a realita druhá. Sigma přijížděla do Šumperka s porážkou z Prostějova v nohách, naopak naši kluci dokázali v posledním utkání před derby porazit Hlučín. Pokud ovšem někdo čekal, že favorit bude chtít zaváhání napravit a bude těžit z kombinační hry a nápadu, musel být zklamán. „Utkání s papírovým favoritem neprobíhalo podle očekávání a spíše se jednalo o boj ve středu pole a na naší polovině. Během utkání si hosté ze hry vytvořili minimum šancí a spoléhali na dlouhé nákopy, dlouhé auty a rohové kopy,“ hodnotil duel trenér mladších dorostenců Jakub Bauer.

Sigma se nakonec přece jen dočkala výhry. 1:0. Gólem z 85. minuty. Zatímco své svěřence, kteří odehráli fyzicky náročné utkání naplno, zaslouženě chválil, zklamání viděl v předvedeném stylu hry favorizovaného celku. „Od zápasu se Sigmou očekáváme konfrontaci s tím nejlepším fotbalem, protože mají k dispozici výběr toho nejlepšího v regionu. Chceme se bavit ligovým fotbalem a kreativitou hráčů, obdivovat dovednosti a být spokojení s tím, že absolvujeme zápas s profesionálně připraveným soupeřem. Místo toho vidíme několik dobře fyzicky připravených hráčů, kteří pobíhají za dlouhými nákopy, auty a skáčou na secvičené rohy,“ doplnil své zamyšlení trenér Bauer. Celý článek o utkání naleznete zde. Mimochodem, v posledních letech vzájemná konfrontace vždy skončila minimálně čtyřgólovým vítězstvím Sigmy. Moc nechybělo a tentokrát by Sigma odjížděla bez vítězství…

PARÁDNÍ PŘEDSTAVENÍ NA LANDEK CUPU!

O tomhle jsme již psali, ale proč to nezopakovat. V Petřkovicích se dlouhé roky hraje prestižní turnaj starších přípravek nazvaný Landek Cup. Účast letos? Baník, Zlín, Hlučín, Žilina… A v této konkurenci se šumperští mladíci se soupeři nemazali a odehráli fantastický dvoudenní turnaj.

V sobotu 4. května postupně vyřídili všechny soupeře, vyhráli všechny zápasy, a to měli ve skupině právě výběr Baníku Ostrava. Nutno dodat, že právě s ostravským celkem se nejvíce natrápili a vyhráli 2:1, ale právě tyto zápasy jsou pro další hlavně psychický progres mladých hráčů nesmírně důležité. Bylo jasné, že v neděli odehraje náš celek play off turnaje.

A zvládl ho výborně. Do osmifinále vstoupil výhrou nad Zlínem, následně porazil Trebišov a v semifinále i Star Goal Academy sídlící ve slovenské Staré Ľubovni. Finálová odveta sice následně vyzněla pro Baník Ostrava, ale o tom, že tento turnaj byl fantastický z naší strany, o tom nemůže být pochyb.

STARŠÍ ŽÁCI JAK MANCHESTER UNITED VE SLAVNÉM FINÁLE LIGY MISTRŮ

V sobotu 11. května se na Tyršáku odehrál jeden z nejsenzačnějších zápasů sezóny. Naši starší žáci v něm přivítali Porubu. A dlouho to vypadalo, že ostravský klub odveze ze Šumperka všechny body. Vedl 2:1, pak i chvíli před koncem i 3:2. Jenže naši mladíci to nezabalili. A nejen že nakonec neprohráli, ale dokonce neztratili ani bod.

Bylo to takřka 25 let zpět, to samozřejmě ani jeden z aktérů letošního zápasu nemůže pamatovat. Ve finále Ligy mistrů vedl Bayern 1:0 nad Manchesterem United a sahal po nejcennější klubové trofeji světa. Jenže anglický klub dokázal dvěma góly v úplném závěru zápasu duelu senzačně otočit. Sheringham – 1:1! Solskjaer – 2:1! V Šumperku? Lang – 3:3! Chromý – 4:3!

Vše začalo v zápase hraném na 2x 40 minut v 77. minutě. Jan Lang propálil brankáře Višnického a srovnal. V euforii celého týmu zbyly ještě tři minuty na to, aby hosté museli zkousnout neuvěřitelně hořkou pilulku. Jakub Chromý. Prásk. 4:3. A moment, který si ponese s největší pravděpodobností každý ten jeden hráč našeho týmu z tohoto zápasu sebou velkou část života. Moment, kvůli kterému se fotbal hraje.

SLUNEČNÍ ZAZÁŘILA NA KRAJSKÉM FINÁLE MCDONALD’S CUPU

McDonald’s Cup. V kategoriích přípravek kromě oficiálního poháru FAČR již nic prestižnějšího v ČR nenajdete. Školy z celé republiky posílají své týmy do boje, aby se nejen vůbec dostaly na vrchol, ale už jen na celorepublikové finále. To je zážitek, který se zpřístupní jen přeborníkům v jednotlivých krajích. A letos měl finále navíc hostit zbrusu nový stadion v Hradci Králové, který už za pár dní přivítá i českou reprezentaci v přípravě na nadcházející EURO.

V době, kdy vychází tento článek, už víme, kdo ovládl letošní ročník tohoto turnaje. Ale v květnu jsme také mohli slavit skvělé výkony výběrů naší partnerské ZŠ Sluneční na domácím krajském finále. V té mladší kategorii kluci dokonce neztratili ani jediný bod a získali vstupenku do Hradce Králové. O kategorii starší borci pak měli úkol postoupit podstatně náročnější.

Za soupeře jim totiž byla i Základní škola Heyrovského, tedy partnerská škola Sigmy. Právě ta si nakonec vybojovala postup do republikového finále. A v něm navíc skončila druhá, takže soupeř opravdu v rámci republikové konfrontace ten nejsilnější. O jedno vítězství více potřebovali i naši kluci na republikovém finále, v rámci kategorie A. Ale i tak 4. místo v republice je naprostá paráda a zasluhuje si tento počin obrovský respekt.