Logo FK Šumperk

Muži zahájili přípravu na nový soutěžní ročník

Zatímco mládežnické týmy již nějakou dobu trénovaly pospolu, tak paradoxně na den dětí zahájili přípravu i muži FK Šumperk. Ti pod vedením trenérského tandemu Zdeněk Opravil – Roman Křepelka podstoupí náročnou přípravu na nový ročník divizní soutěže. Cíl je jasný, nehrát na chvostu tabulky, jak se bohužel stávalo v minulých letech. I v tomto duchu se bude skládat kádr mužstva, opět ale postavený hlavně na hráčích, kteří vyrůstali v okolí. Do přípravy se například zapojil i navrátilec Petr Linet či Vojtěch Cikryt, naposledy hráč Mohelnice.

Uprostřed prvního tréninkového týdne absolvovali muži FK Šumperk neoficiální, spíše modelový a tréninkový zápas proti dorostencům. Až v pátek 5. června je od 17:00 čekal první větší test, a to s hráči „B“ týmu olomoucké Sigmy. V utkání bylo patrné, že oba týmy jsou v tréninkovém procesu rozdílnou dobu. Zatímco Šumperk teprve začal, tak Hanáci mají za sebou měsíc soustavné přípravy. Nicméně v první půli byl k vidění vyrovnaný a kvalitní zápas, hosté po poločase vedli 1:0. V jednom případě však Sigmu zachránila tyč, podruhé hráč vykopával míč už z brankové čáry. Početný dav šumperských nedočkavých fanoušků fotbalu se ale gólu bohužel nedočkal. Ve druhé půli, kdy navíc trenérské duo domácích promíchalo sestavou a dalo šanci i mladíkům, se projevil rozdíl ve fyzické připravenosti. Hosté nakonec vyhráli 5:0.

Naváží muži FK Šumperk na jarní přípravu?

Zatímco podzimní část ročníku 2019/2020, který pak ze zásahu vyšší moci zůstal nakonec nedohrán, mužům nevyšla, jarní příprava vypadala dobře. Tým se postupně sehrával a hlavně poslední výsledky přípravných zápasů, tedy výhry 3:0 s Rýmařovem doma a stejným poměrem v Bruntále, slibovaly slušnou formu. Nakonec však veškerá soustavná a pečlivá příprava bohužel přišla vniveč.

I tak může právě poznatky z jarního přípravného období použít dvojice Opravil – Křepelka ke svému prospěchu. Rozhodně totiž chce tým odehrát nadcházející část sezóny s lepšími výsledky než před rokem. Negativní dopad by neměl přinést ani pozdní nástup do přípravy. „Od 1. června, tedy později než jiné kluby, jsme začali trénovat z čistě ekonomických důvodů. Bohužel s ohledem na současnou situaci jsme i my nuceni šetřit. Nemuseli jsme tak platiit cestovné a dávat hráčům nějaké odměny,“ prozradil Ladislav Šabo, v lednu zvolený nový šéf šumperského fotbalu.

Hráči však trénovali individuálně, později se začali scházet i ve skupinkách přímo z vlastní iniciativy. Sám Šabo, někdejší brankář šumperského klubu, se také jednoho takového tréninku zúčastnil. Na společné vyladění hry však tým bude mít dostatek času. „Příprava bude dostatečně dlouhá. Sice zatím nevíme, kdy soutěž začne, ale vesměs vždy šlo o první či druhý víkend v srpnu,“ naznačil trenér týmu Zdeněk Opravil. Šumperský klub navíc nebude váhat s přihláškou do pohárové soutěže. Do té by měli svěřenci Opravila nastoupit již 1. či 2. srpna, pokud nedojde ke změnám v tuto chvíli nahlášené termínovce.

Jak to bude s kádrem?

Na jednu stranu může v tuto chvíli duo Opravil – Křepelka testovat již zmíněnou dvojici Linet – Cikryt, na druhou zároveň musí počítat s absencemi vinou zranění. „Pavel Dostál měl problémy se srdcem, Miroslav Podhorný a Jiří Bernard měli v plánu operaci kolene. Jenže vinou pandemie byly zákroky u obou kluků odloženy a jejich návrat zatím není termínově jistý,“ nastínil zdravotní komplikace Opravil.

Do týmu se opět zapojují i kluci z dorostu, a to Dominik Liďák a Adam Žák. Oba se v divizní soutěži otrkávali již na podzim sezóny 2019/2020. Oporami jsou však hlavně v dorosteneckém výběru, který nedávno trochu zaskočil veřejnost skvělým výsledkem proti mužům z Jeseníku. Celek, který hraje v seniorských soutěžích pouze o soutěž níž než šumperské áčko, totiž mladíci kategorie U19 přehrál jasně 6:2! Pravdou je, že výsledek byl pro hráče zpoza jesenického masivu dosti krutý. Naznačil ale potenciál dorostenců před jejich divizní soutěží, ve které budou chtít naši mladíci hrát co nejvýše.

Co se týče dvojice Linet – Cikryt, tak o obou má trenérské duo povědomí. Petr Linet již v minulosti v Šumperku působil, naposledy hrál za Velké Losiny, nicméně má za sebou angažmá i v Opavě či v Hlučíně. A pokud máte rádi videa, stačí zabrouzdat na YouTube a najdete solidní sbírku Linetových gólových tref v dresu nedalekého lázeňského mužstva. Vojtěch Cikryt je teprve dvacetiletý odchovanec mohelnické kopané, ovšem již se zkušenostmi z Prostějova či Sigmy. V Mohelnici měl Cikryt působit i na jaře 2020, ale soutěž se nakonec nedohrála. Na podzim 2019 nakoukl do několika zápasů MSFL v dresu Kroměříže, vždy ale jen na pár minut v závěru zápasu. „Oba kluci tu jsou řekněme na zkoušce, ale Petra Lineta známe a je to výborný hráč. A myslím si, že se prosadí i Vojtěch Cikryt,“ naznačil velké šance obou hráčů na setrvání v týmu Opravil.

Teď se bude naplno trénovat

Spousta hráčů pauzu během koronavirové pandemie a různých restrikcí využili pro důležité osobní aktivity. Někteří se tak věnovali stavbě baráků, jiní zase rodině. „Teď se chceme již naplno věnovat fotbalu. Trénovat budeme čtyřikrát týdně, bez úlev. Na úvod se samozřejmě zaměříme na výbušnost, dynamickou sílu a vytrvalost. V tomto směru spolupracujeme s Antonínem Kurečkou, který bude mít na starosti, aby byl tým dobře připraven. Samozřejmě nevynecháme ani přípravu na hřišti. Osobně jsem velmi rád, že máme nyní k dispozici širší kádr, trénink samozřejmě vypadá jinak, když je nás dvacet. A ne třeba jen deset, či nedej bože osm,“ dodal Opravil.

V červenci pak začne tým pod vedením trenérského dua pilovat herní stránku věci. „Víme, co chceme hrát. Přišli ale noví kluci a musíme je do systému zapracovat, potřebujeme se sehrát a vše co nejvíce vypilovat. Nechceme, aby se opakovalo to, co v minulých letech, tedy že bychom hráli o záchranu. To rozhodně ne, naopak. Chceme hrát nahoře. A pevně věřím, že nebudeme někam na utkání jezdit oslabení, protože některý hráč nepojede,“ tvrdí odhodlaně Opravil.

sEZNAM PŘÍPRAVNÝCH UTKÁNÍ „A“ týmu FK Šumperk