Základní škola Sluneční

Skvělé, Sluneční bude znovu bojovat o post nejlepší fotbalové školy v zemi

Je to stále aktuální držitel trofeje McDonald’s Cup, tedy fotbalového turnaje základních škol v zemi. A teď mohou kluci ze Sluneční, samozřejmě již nová parta mladších fotbalistů, znovu sahat po pozici nejlepší fotbalové školy v zemi. Tentokrát v rámci Školské futsalové ligy, která se hraje pod patronací FAČR. Ve středu 23. března odehrál tým složený ze šesťáků a sedmáků absolvoval konferenční finále. A uspěl. Postoupil tak mezi čtyři nejlepší školy v zemi.

Ta cesta do konferenčního finále byla poměrně složitá, ale možná trochu bohužel i po absenci některých škol i ulehčená. Všechno to začalo divizním turnajem, který supluje 1. kolo. V něm se Sluneční měla střetnout se základními školami z Horky nad Moravou, FZŠ Dr. Milady Horákové z Olomouce a z Velké Bystřice. Nicméně výběr z Horky nad Moravou se omluvil a tak na kluky čekaly jen dva zápasy. Zápas s Velkou Bystřicí vyhrála Sluneční jasně 18:1, olomouckou základku pak jasně 10:1. Právě FZŠ Dr. Milady Horákové pak společně s naší partnerskou školou postoupila do další fáze soutěže.

Ve 2. kole pak na naše chlapce hájící barvy ZŠ Sluneční čekaly školy z Prostějovska a Přerovska. Základní školu Za mlýnem z Přerova porazili kluci na úvod turnaje 5:2. Když poté kluci porazili i výběr ZŠ u Tenisu Přerov 7:1, bylo o jejich postupu rozhodnuto. Zvláště když poslední zápas měli odehrát s Prostějovem, který byl v turnaji zatím poslední. Kluci duel zvládli a vyhráli jasně 13:0. Do další fáze tak postoupili bez jediného klopýtnutí.

Postup do republiky přes divizní a konferenční finále

Dalším krokem byla účast na divizním finále. Tam se měl tým ze Sluneční střetnout se silnou ostravskou školou Jana Šoupala, která je partnerskou školou ostravského Baníku, pak s prostějovskou školou ZŠ Otto Wichterleho a hlučínskou školou Dr. Miroslava Tyrše. Nicméně celý turnaj se zúžil pouze na souboj šumperské a ostravské školy. Zástupci z Prostějova a Hlučína se omluvili. Těžký duel proti Šoupalce pak naši chlapci zvládli, vyhráli 3:1 a postoupili tak do konferenčního finále.

Tady už bylo jasné, že ve středu 23. března nepůjde o procházku růžovou zahradou. Do Rousínova se sjely zástupci Základní školy Slovácká z Břeclavi, pardubické Základní školy Ohrazenice a třeboňské Základní školy Na Sadech. Čtvrtým do party pak tedy byla naše Základní škola Sluneční. A bohužel té se vstup do turnaje moc nepodařil. Proti břeclavské škole kluci těsně prohráli 3:4. Velmi smolná prohra, když celkově výběr ze Sluneční byl kvalitnější, komplikovala hned na úvod postupové ambice. Třeboň pak vzápětí vysoko prohrála s pardubickými Ohrazenicemi 1:7. Právě Ohrazenice byly další soupeř našich kluků.

Ohrazenice jsou podobně jako Sluneční úzce zaměřené na fotbalové třídy. A že pardubická fotbalová mládež patří k nejlepším v zemi, to není potřeba moc připomínat. Jenže kluci ze Sluneční podali skvělý výkon, odčinili prohru z úvodního zápasu a po vítězství 5:4 se výrazně přiblížili postupu. Ani tentokrát se ale úspěch nerodil lehce. V poločase kluci vedli 3:0, nakonec ale pardubický celek zuřivě dotahoval. Nestihl to. Klukům pomohlo i těsné vítězství Břeclavi nad Třeboní. A tak bylo jasné, že cesta do republikového finále povede přes vítězství nad Třeboní.

To se klukům podařilo. Po výhře 5:0 dokázala Sluneční společně s pardubickými Ohrazenicemi vybojovat celorepublikové Superfinále. To se uskuteční 6. dubna ve Žďáru nad Sázavou. Zbývajícími dvěma účastníky budou postupující týmy z konferenčního finále Západ, které se odehraje 29. 3. za účasti Základní školy Marjánka, Základní školy Příbram Březové Hory, 4. Základní školy z Plzně a Základní školy Slovanka Česká Lípa.

Sestava: Maitner, Vondra – Látal, Kubeš, Doležal, Bečvář – Ošlejšek, Paraska, Málko, Ježek, Churavý. Trenéři: Turek a Hecl.

Školní futsalová liga 2022