Klub FK Šumperk

Díky bohu jsem to chytl, vracel se ke klíčovému zákroku osmnáctiletý Pitron

Je mu osmnáct let a do Šumperka přišel sbírat první zkušenosti se seniorským fotbalem. A ve chvíli, kdy se nešťastně zranil zkušenější Martin Kreizl, měl jistotu, že opravdu bude pravidelně chytat. VOJTĚCH PITRON následně vychytal pohárové vítězství v Bruntálu a o víkendu také první nulu v šumperském dresu. I on přispěl skvělými zákroky v klíčových momentech k výhře 1:0 nad Vsetínem. Vlastně to byl mladý brankář Šumperka, který chvíli před jedinou trefou utkání vychytal hosty ve stoprocentní šanci. „Jsem rád, že jsme konečně zase vyhráli, a hlavně s nulou vzadu. Týmový výkon byl skvělej, všichni kluci jezdili na 130 procent,“ hodnotil chvíli po jeho skončení duel proti Valachům.

Nemusel to být tak infarktový stav, litoval Pitron neproměňování šancí

Vsetín přitom na Šumperk dlouhodobě umí, a hlavně několik let deptá naše útočníky. Vždyť poslední gól jsme mu dokázali dát v září 2018. Tentokrát to ale vyšlo a tři body zůstaly na Tyršově stadionu v podhůří Jeseníků. „Žádný velký chyby jsme nevyrobily, že by z nich hrozily inkasované branky. Naopak velká škoda nevyužitých šancí. Měli jsme dát více gólů a utkání rozhodnout dřív.“ vracel se k vývoji zápasu talentovaný brankář. „Nemusel to být takový infarktový stav,“  komentoval již s úsměvem na tváří dramatičnost celého zápasu.

Ačkoliv byli jeho spoluhráči aktivnější a nebezpečnější než hostující Valaši, tak musel Pitron v zápase dvakrát vytáhnout velmi těžký zákrok. V první půli ho nejprve pořádně otestoval Stuchlík, ještě větší příležitost měl již v závěru utkání Surovec. Pitron však skvěle přečetl pohyb vsetínského hráče a klíčovým zákrokem utkání ho vychytal. „Ta střela v první půli letěla naštěstí ve správné výšce pro mne. Díky bohu jsem na střelu také viděl, ne jako proti Třinci, kdy z podobného místa hráč schoval ránu. Stejně jako tuto situaci si myslím, že jsem dobře vyhodnotil i tu z druhého poločasu. Jsem rád, že jsem kluky takto mohl podržet,“ popisoval osmnáctiletý brankář své stěžejní momenty v zápase. „Počkal jsem si na první dotek, pak jsem si všiml, že mu míč odskočil. A tak jsem mu ihned zmenšil střelecký úhel. Celou dobu měl hlavu dole. Díky bohu jsem to chytl.“

Ve Slavičíně jsme mohli po 20 minutách vést 3:0!

Stejně jako šumperský duel se Vsetínem se vyvíjel první takřka půlhodinu i úvodní zápas divizního ročníku ve Slavičíně. Tam Šumperk byl lepší, svou obrovskou šanci nedal, aby vzápětí soupeř dvěma slepenými góly nasměroval svůj tým k výhře. „Prvních dvacet minut jsme mohli vést aspoň 3:0, měli jsme tři jasné gólovky. Škoda, že jsme to neproměnili. Pak nastal zlom, po naší chybě domácí kapitán využil šanci, o 30 vteřin později jsme dostali další. Na 3:0 jsme dostali ze standardky a bylo to… No špatný,“ smutnil Pitron. I pro něj však na jednu stranu měl zápas ve Slavičíně i přece jen něco pozitivního v sobě. Mohl si zpětně probrat spoustu gólových šancí i své počínání v brance. „Snažím se zpětně samozřejmě svá utkání probírat. S tátou, dědou i třeba s manažerem. Rozebírám si své chyby, jak jsem řešil některé situace a co zlepšit, abych příště více pomohl klukům,“ dodal nová tvář v šumperském kádru.

Do Šumperka přitom Pitron mířil s cílem získat první seniorské zkušenosti. A to se mu zatím velmi daří, navíc se dočkal – i díky vlastnímu přičinění z Bruntálu – příjemného zážitku. Tedy pohárového duelu s druholigovým Třincem. „Do toho utkání jsem šel v neskutečným hajpu, jak se říká. Celou dobu jsem se cítil dobře, i po poločasu, byť jsme prohrávali 0:1. Škoda, že jsme ve druhé minutě trochu zaspali, ale jinak jsme hráli dobře. I ve druhé půli jsme s nimi dlouho, vlastně až do té 70. minuty, hráli vyrovnaný zápas. Škoda, že pak jsme už odešli, pravděpodobně i silově, a že to nakonec dopadlo těch hrozivých 0:7,“ smutnil Pitron.

Kluci ze Sigmy si Šumperk pochvalovali, i to mě sem přivedlo

V poslední době často doplňují šumperský kádr talentovaní hráči z organizace olomoucké Sigmy. Na loňskou stopu brankáře Adama Vičara navazuje právě Vojtěch Pitron. „Do Šumperka mě doporučil můj bývalý trenér brankářů ze Sigmy Martin Blaha, za což jsem moc rád. Následně jsem měl komunikaci se zástupci klubu, pan Šabo mi nastínil, jak vidí celou situaci. Měl jsem sice i nějaké nabídky z vyšší soutěže, ale podmínky nebyly tak dobré jako tady v Šumperku.“ Nabízela se automaticky otázka, jak náročné je pro mladého gólmana působit v klubu, jehož předsedou je sám bývalý mnohaletý brankář a srdcař šumperského FK. „Co se týče vzájemné komunikace, tak je skvělá. S ohledem na to, že sám chytal, tak si i něco říkáme ke hře. Musím říci, že je to perfektní chlap a pro Šumperk je jen dobře, že v klubu působí.“

Jak již padlo, Vojtěch Pitron není prvním mladíkem, který putoval na fotbalové ose Sigma Olomouc – Šumperk. A i v tomto směru mohl mít lehčí rozhodování. Vždyť souboj se Vsetínem de facto gólově rozčísl jeho kamarád z olomoucké mládeže. „O šumperském fotbalu jsem věděl, že se tu hraje dlouhodobě divize. A že sem dosti chodí na hostování i mí bývalí spoluhráči, právě třeba Martin Malacka, pak Miloš Šidlík či David Pavelka. Kluci si hodně pochvalovali skvělé vedení, přátelské lidi i celé město. A že zde jsou a byli velmi spokojeni. Takže to mě do Šumperka přivedlo taky,“ nešetřil Pitron slova chvály na zdejší prostředí.

S ním se měl možnost seznámit i mimo fotbalové povinnosti. „Byli jsme zde s přítelkyní na dovolené. Měli jsme pár dní volno a než jsme začali hrát, tak jsme si sem vyrazili. Prošli jsme si celé město, i do Jeseníků jsme si vyrazili. Moc se nám tu líbilo,“ uzavřel své povídání gólman, který proti Vsetínu naznačil obrovský potenciál.