Kreizl Martin

Soutěžní ročník 2020/2021 skončil

Už s tím prakticky všichni počítali, šlo jen o formální potvrzení skutečnosti. Dne 4. května 2021 ukončil výkonný výbor FAČR ročník 2020/2021 pro všechny mládežnické a všechny seniorské soutěže od III. ligy dolů včetně. Ve skutečnosti tak žádné naše družstvo nezasáhlo do byť jediného utkání jarní části sezóny, opakuje se tak situace z předchozí sezóny. Tento stav je hlavně s ohledem na mládež a snahu udržet mladé fotbalisty v pohybu, značně kritický. Klub v tuto chvíli řeší primárně dvě mládežnické akce většího charakteru. Jednak Ondrášovka Cup 2021 kategorie U13, jehož finálový turnaj by se měl opět hrát v Šumperku. A jednak již několikrát, s ohledem na koronavirová opatření, odložený OP papírna Cup, který je v tuto chvíli plánován na září.

Úspěšný ročník předčasně ukončený

Směle se může říci, že ročník 2020/2021 byl z pohledu jednotlivých výběrů více či méně úspěšný, nicméně žádný propadák. „A“ tým po poněkud rozpačitém vstupu do sezóny našel vítěznou cestu, vydal se po ní a hlavně bavil diváky ofenzivním fotbalem a spoustou branek. Hattrickem se například blýskl Ostrovka při vysoké výhře 5:1 se Slavičínem. O dva týdny později dostal stejný příděl i Přerov, který tedy oproti předchozímu soupeři vstřelil o gól více. Tečku za sezónou, počátkem října, udělala skvělá výhra 3:0 v Kozlovicích. Takovou porážku zažili v přerovské městské části před více než třemi a půl lety.

FK Šumperk - FC Vsetín
Základní jedenáctka před utkáním se Vsetínem

Bodové zisky v závěru podzimu nakonec posunuly svěřence Zdeňka Opravila na desáté místo tabulky, do blízkého kontaktu s horní polovinou. Navíc měl tým odloženo jedno utkání, to se však již nedohrálo. Podzim skončil, jaro už nezačalo. Nejlepším střelcem týmu se stal Evžen Ostrovka s pěti góly, o gól méně zaznamenal kapitán Petr Linet a o další gól méně Vojtěch Cikryt.

Do soutěžního ročníku naskočil i obnovený „B“ tým, který byl skládán v drtivé převaze z hráčů dorosteneckých kategorií. Bohužel dle platných řádů musel začít v nejnižší soutěži a ve III. třídě odehrál skvělá utkání. Nakonec našel jediného přemožitele, trochu překvapivě padl po divoké přestřelce na hřišti v Jedlí. V tabulce však zůstal „B“ tým první, s ohledem na pravidla pro zkrácení sezóny však jak on, tak i mládežnické týmy žádný postup nevybojovaly. Pokud se neobjeví s ohledem na působení dalších klubů nějaká administrativní cesta.

Skvělí dorostenci, neporažený výběr U12

Skvělou sezónu mají za sebou dorostenci, u kterých si oba výběry dělaly zálusk na mety nejvyšší. Starší dorost U19 vybojoval ve zkrácené sezóně 1. místo bez jediné porážky, když body ztratil pouze po remíze 1:1 s „B“ týmem Kroměříže. Individuální cenu pro nejlepšího střelce pak získal s patnácti góly Marek Elšík. Mladší dorostenci kategorie U17 vybojovali ve své divizní soutěži čtvrté místo, s tříbodovou ztrátou na vedoucí Valašské Meziříčí. Nicméně s neodehraným jedním utkáním k dobru. První dvě bodové ztráty přišly v úvodních dvou kolech, poté ale najeli mladší dorostenci na vítěznou vlnu a vyhráli vše, co je čekalo.

Skvělých výsledků dosahovali i starší žáci. Výběr U15 skončil v divizní soutěži třetí, za Hranicemi a akademií Vítkovic. O rok mladší výběr U14 soutěž dokonce vyhrál, když z devíti utkání prohrál jen jednou. Pravdou je, že druhý celek tabulky, Akademie Vítkovice, zůstal v pozadí o bod, ale s utkáním k dobru. Krom toho se výběr „B“ tým starších žáků U15 prezentoval v krajské soutěži, kde však stihl odehrát jen šest zápasů, ale s parádním skóre 39:2.

Statečný souboj s těžkými soupeři absolvovali hráči kategorie U13, kteří pak v prestižní Lize SpSM vybojovali sedmé místo! Pro celek, který by se měl účastnit finálového turnaje Ondrášovka Cupu, cenné zkušenosti. A je nutno dodat, že tohle skvělé sedmé místo bylo nejnižším umístěním jakéhokoliv našeho mládežnického týmu v soutěžní tabulce, takže další punc, že nedohraná sezóna byla skvělá. A bohužel krátká. Nicméně o rok mladší výběr U12 dokonce neztratil jediný bod, po deseti utkáních měl skóre 106:24 a soutěž vyhrál. V kategoriích od přípravek do mladších žáků se pak soutěžních bojů účastnilo ještě dalších šest výběrů. I ty se vedly zdatně a srdnatě a rozhodně šířily dobré jméno mládežnické kopané v Šumperku.

VYJÁDŘENÍ MARTINA MALÍKA, PŘEDSEDY FAČR