Znak klubu FK Šumperk

Sezóna startuje, na Tyršák míří Havířov

Po mnoha a mnoha letech, s některými vůbec poprvé v historii, se budou potkávat v sezóně 2023/24 šumperští fotbalisté. S úvodním našim soupeřem jsme se naposledy setkali v jedné soutěži v sezóně 2018/19, kdy hrál divizi E. Tým MFK HAVÍŘOV navazuje na bohatou tradici ve městě, které vlastně vzniklo až v roce 1955. Ovšem současný klub navazuje na oddíly ještě předválečné. Nyní přijíždí do Šumperka obhájce devátého místa loňského ročníku s vidinami na první body. Ty si samozřejmě ale chcem nechat doma. Utkání začne v neděli 6. srpna od 17:00 na Tyršáku a uzavře program úvodního kola soutěže.

Kdysi 4. tým druhé ligy musel začít od píky

Ta přezdívka vznikla ještě dávno předtím, než otcové současných hráčů začali hltat příběhy Karla Maye. Tehdy ještě město Havířov neexistovalo, ale pár let se již formoval klub ČSK Moravská Suchá. Ta pak v roce 1931 získala na turnaji v Karviné přezdívku Indiáni a ta už mužstvu zůstala. Klub následně prošel mnohými turbulentními obdobími. Ještě v polovině devadesátých let hrál druhou nejvyšší soutěž.

Největšího úspěchu dosáhl havířovský fotbal v sezóně 1988/89. Vybojoval 4. místo v druhé lize, v kádru tehdy Indiáni měli například budoucího reprezentanta Petra Samce a také útočníka a havířovského odchovance Pavla Vrbu, který se o mnoho let později proslavil hlavně jako trenér. A naopak tehdy tým od 1. 1. 1989 převzal Petr Uličný. Po letech ale na klub přišla krize, a to i finanční. Několik let se pak v Havířově mužský fotbal vůbec nehrál. Činnost byla obnovena v sezóně 2003/04.

Dalším slavným havířovským odchovancem je Miroslav Matušovič, který současný kádr MFK trénuje. Teď již tedy v pozici nehrajícího trenéra. Havířovští pak do úvodního kola soutěže půjdou se stejnou úspěšností v poháru jako náš celek. Totiž v úvodním soutěžním zápasu sezóny vyhráli, když v 1. předkole MOL Cupu porazili díky trefám Tomáše Wojnara a Rafala Piekose 2:1. Bohumín přitom v Havířově šel do vedení. V 1. kole pak Havířov doma přivítá našeho druhého soupeře z divizního losu – celek Unie Hlubina.

Náčelník Matušovič a jeho Indiáni

Havířovští mají za sebou již pohárové utkání a právě z něj se dá aspoň částečně odhadovat, s jakým kádrem by mohl Miroslav Matušovič se svým kmenem do Šumperka přijet. V brance nastoupil pětadvacetiletý Miroslav Přibyl, který prošel například Karvinou. V poli se pak brankově blýskli již zmiňovaní Wojnar a Piekos. Tomáš Wojnar navíc navlékl v úvodním soutěžním utkání kapitánskou pásku. Tuto čest dostal ve slezském městě poprvé již v sedmnácti letech, od té doby zkusil štěstí i v Třinci či v Prostějově. Piekos je naopak zahraniční akvizicí. Dvacetiletý Polák přišel do Havířova vloni v létě a načíná tak za MFK druhou sezónu.

Právě Piekos s Wojnarem vloni byli nejlepšími střelci Havířova v sezóně 2022/23. Hodně prostoru na hřišti pak dostávali ještě Adam Michalek i teprve devatenáctiletý Alex Kisza, kteří nastoupili do všech zápasů. Ten samý počin se povedl již zmiňovanému Piekosovi a také Adamu Podešvovi, který má zkušenosti z Prostějova, Vítkovic či z Baníku a Karviné a ve 23 letech by měl patřit ke klíčovým hráčům svého týmu. Havířov i z těchto náznaků rozhodně nebude snadný soupeř, ba naopak.

Přijďte tedy podpořit naše hráče v neděli 6. srpna od 17:00 na Tyršův stadion. Zápas bude řídit Jan Petrásek, kterému budou v pozicích asistentů k dispozici Petr Dorušák a Natálie Čampišová.