Znak klubu FK Šumperk

Divizní podzim zůstal bohužel za očekáváním

Jarní část mistrovské sezóny 2021/22 naplnila srdce šumperských fotbalových fanoušků optimismem. Tým se prezentoval velmi slušným stylem hry a dostavily se výsledky. Bohužel letní přestávka mezi sezónami od sebe oddělila nejen dva divizní ročníky, ale také dva herní výkony. Odchod Marka Hausknechta se ukázal jako jedním z důlěžitých faktorů. Mezi další se dá zařadit početná marodka provázející tým po větší část podzimu, také pak časté zbytečné chyby v obraně. Na chvíli se ocitl tým na posledním místě tabulky, také pak bez trenéra. Po mnoha letech stanulo na střídačce jiné trenérské duo než Opravil – Křepelka. A zlepšené výsledky v závěru podzimu pak znamenaly aspoň posun v tabulce.

silnější konkurence zásluhou kvalitních nováčků

Složení divizní skupiny E doznalo před sezónou relativně vysokého počtu změn. Po tuhém boji sestoupilo v minulé sezóně Strání, vinou geografických škatulek se pak do skupiny F vydalo Valašské Meziříčí. A Hranice si naopak vybojovaly postup do vyšší soutěže. Tento exodus musel být kompenzován příchody jiných týmů. Z krajského přeboru se k nám kvalifikovaly celky Šternberka a Baťova, z divizní skupiny D pak přispěchal posílit konkurenci rezervní tým nováčka nejvyšší soutěže – brněnská Zbrojovka.

Nováčkovské nadšení i kvalita pak způsobily, že všechny tyto tři týmy se po podzimu nacházejí v TOP 5 celé soutěže. Šternberk vstupoval do soutěže s vizitkou klubu s výbornou defenzívou, což potvrdil a 13 inkasovaných branek je po Kozlovicích nejméně v celé soutěži. Baťov sice má podstatně divočejší skóre, ale body pravidelně sbíral také. A Zbrojovka B? Černé můry o Lukáši Rogožanovi se zdají některým brankářům nejspíš ještě nyní. Záložní Flinta totiž nasázela nejvíce branek ze všech týmů, sám Rogožan dal 16 gólů. A jen jedinkrát se brněnský nováček skupiny E neprosadil. Co je ke cti, že v zápase s našimi chlapci v posledním podzimním utkání.

Po hříchu je toto jedna z mála radostí, kterou si naši fanoušci mohli na podzim užít. Bilance pěti proher v řadě hned na úvod a jen jedné vstřelené branky jasně naznačila, že letošní podzim bude spíše ve znamení bojů na chvostu tabulky. Nálada se mírně zvedla po domácí výhře s Holešovem a remíze ve Všechovicích, následovala však domácí prohra s Baťovem. Ta odstartovala sérii dalších čtyřech porážek v řadě, v Nových Sadech a v Přerově navíc s nelichotivou vizitkou pěti inkasovaných branek.

Dvanácté místo odrazový můstek do jara

Trenérské duo Pavel Tököly a Petr Merta, které tým převzalo v průběhu podzimu, teď může spřádat plány na jaro. Díky divoké výhře 6:2 doma s Bzencem a zmiňované remíze 0:0 na půdě rezervy Zbrojovky vstoupí náš celek do jara z dvanáctého místa. Bodový náskok má na Bzenec, dva pak na HFK Olomouc. A ačkoliv při příchodu nových lodivodů týmu bylo avizováno, že je čeká koncepčně dlouhodobá práce, cílem bude bezesporu i vylepšení pozice. A hlavně únik co nejdál od sestupových příček.

Do podzimní části sezóny naskočilo 25 hráčů, včetně brankářů Martina Kreizla a Richarda Bílého, který v průběhu podzimu přišel na hostování ze Sigmy Olomouc. Bílý navíc pomohl v důležitých zápasech i dorostu. Nejvíce času strávil na trávníku kapitán Paris Purzitidis, a to 1109 minut během 12 zápasů. Přes pomyslnou magickou tisícovku se přehoupli ještě Stanislav Lavrovič, Adam Žák (oba svorně 1056 minut), Petr Linet (1041 minut) a Lukáš Pavlíček (1015 minut). Ryzí střelec v týmu bohužel chyběl, dost možná byla cítit i absence dlouhodobě zraněného Yevhena Ostrovky. Se třemi góly se tak o pomyslný trůn podzimního klubového krále střelců dělí dvojice Petr Linet a Patrik Strnad. Linetovi k tomu přitom stačil jen zápas s Bzencem, kdy se blýskl hattrickem.

Nelichotivá je pak i bilance karet, hlavně červených. Ve třinácti zápasech hned třikrát viděli naši hráči červenou kartu, a to Stanislav Lavrovič, Petr Linet a Artem Ostrokon. Celkem pak tým nasbíral 31 žlutých karet, nejvíce Patrik Strnad (6), Stanislav Lavrovič (5) a Marek Smrž (4).

Jaro začne v polovině března

Je již znám také rozpis zápasů na jarní část sezóny. Ta by měla začít o víkendu 18. a 19. března, přičemž náš výběr se představí v prvním jarním kole na půdě lídra tabulky z Kozlovic. Následně sice přivítáme v prvním jarním domácím zápase Vsetín, ale následovat bude náročné derby se Šternberkem, který bude chtít navázat na skvělý podzim. Velmi důležitým obdobím celé sezóny by se mohlo stát rozmezí 17. až 19. kola, kdy nejprve doma přivítáme Skaštice a poté se představíme na půdě HFK Olomouc a Holešova.

O ohlasy za podzimní částí sezóny od přímých akterů i rozpis jarních přípravných zápasů vás na našem webu neochudíme. Bohužel obě plánovaná podzimní přátelská utkání proti Rapotínu a Jeseníku se nakonec neodehrála.