Klub FK Šumperk

U12: Solidní výsledky v nabité konkurenci kvalitní soutěže

Z kategorií přípravek se v našich ohlédnutích za podzimní částí sezóny 2021/22 posouváme k těm žákovským. A začneme u výběru do 12 let, který působí v lize SpSM, ve skupině Sever. Mezi jeho soupeři lze pak dohledat  velmi kvalitní akademie v čele s ostravským Baníkem, Vítkovicemi či Opavou. Svěřenci tria Jakub Bauer – Jaroslav Horák – Pavel Páleník jsou aktuálně po podzimní části sezóny na devátém místě, v těsném závěsu za olomouckým HFK. Lídrem soutěže je po podzimu ostravský Baník před Karvinou a Hranicemi.

Mírně pasivní bilance zápasů je kompenzována aktivním skóre

Liga SpSM je soutěž, které se účastní výběry, jejich fotbalové kluby drží odpovídající status ze strany FAČR. Mezi soupeři našeho celku tak nechybějí výběry z akademií ligových klubů, ale i našich divizních soupeřů, například Hranic, Vsetína, Přerova a dalších. Ligu hraje 16 týmů systémem každý s každým, a to doma a venku. Odehrát se stihla na podzim všechna utkání kromě jediného. Duel 12. kola mezi Hranicemi a Karvinou, tedy souboj druhého se třetím týmem tabulky, se odehraje po třech odkladech až v březnu 2022.

Soutěž tak má za sebou 119 utkání, ve kterých padlo 1343 branek! Šestnáct týmů pak v podzimních zápasech reprezentovalo plných 365 hráčů. Nejvíce jich protočil ostravský Baník, plných 37. Naopak s úzkým kádrem pouze 16 hráčů si vystačil opavský výběr. Náš výběr vsadil na plných 27 hráčů, což je po zmiňovaném Baníku a Hlučínu třetí největší počet. U čísel ještě zůstaneme. Zaměříme se také na ročníkové složení hráčů. Samozřejmě suverénně převládají hráči ročníku 2010, do soutěže naskočila i tři děvčata, kterým regule povolují účast, byť jsou ročníku 2009. Naopak šest hráčů v soutěži je teprve ročník narození 2012. Jmenovitě jde o Ladislava Hwozdeckiho z Uničova (1 zápas/0 gólů), baníkovský kvartet Jakub Fejerčák (4/4), Štěpán Kužel (1/0), Vincent Miczka (3/2), Jakub Skiba (1/0) a Martina Lingra z Karviné (7/3).

Základní statistiky SpSM U12 Sever (podzim 2021)

Neporazitelné slezské duo Baník Ostrava – MFK Karviná

Na čele soutěže jsou po neúplných patnácti kolech slezské výběry ostravského Baníku a Karviné. Ani jeden z těchto týmů ještě v soutěži nenašel přemožitele, shodně pak ztratily body za remízy. Kromě té vzájemné pak Baník remizoval divokým výsledkem 5:5 v Hlučíně, Karviná pak doma s Uničovem. V obou případech tedy překvapivě s celky z nižších pater tabulky. V aktuálním pořadí i přes výše uvedená fakta ztrácí Karviná na Baník tři body, právě s ohledem na neodehraný a odložený zápas s Hranicemi. Ty jsou v tabulce třetí s jedinou porážkou (proti Baníku) a s jednou remízou (s Hlučínem).

Co se týče umístění našeho výběru, tak šumperský celek U12 drží střed tabulky s bilancí 7 výher a 8 proher, s mírně aktivním skóre 77:75. Naši kluci vstoupili do sezóny skvěle a kromě prohry se silnými Hranicemi pravidelně vyhrávali. Dlouho tak patřili k čelním týmům tabulky. Bohužel přišlo ale následně výsledkově horší období, kdy navíc celku i v zápasech proti tabulkově lépe postaveným týmům nepřálo moc štěstí. Na konci podzimní části se však znovu naladili kluci na vítěznou notu a udrželi tak těsný kontakt s HFK Olomouc.

Tabulka ligy SpSM U12 Sever (podzim 2021)

Paradoxně lépe se zatím daří našim klukům na zápasech venku, kde mají na kontě čtyři výhry a tři prohry. Pravdou však zůstává, že většinu silných soupeřů, snad s výjimkou Baníku, měli šumperští mladíci na podzim doma. Jak je patrné z výše uvedené tabulky, tak aktuálně jsou hráči FK Šumperk a HFK Olomouc ve středu tabulky poněkud odkrojeni od ostatních týmů, a to jak směrem nahoru, tak dolů. Na sedmé Valašské Meziříčí ztrácí duo z Olomouckého kraje šest bodů, stejný náskok pak mají i na desáté Vítkovice. Tabulku poté uzavírá dvojice Bílovec – Vsetín, hlavně pak ale pouze jednobodový Přerov.

Frýdecký snajpr Kovalčík dal 50 branek, vysoko v pořadí je i náš Chromý

Pokud jde o individuální statistiky soutěže, tak tam vévodí frýdecko-místecký kanonýr Patrik Kovalčík. Jedenáctiletá opora svého mužstva odehrála kompletní podzimní program svého mužstvu. Výsledkem je výtečný počin v podobě 50 nastřílených branek. To je o 21 více než druhý v pořadí, opavský Robin Kovarník. O třetí místo se pak dělí Kovarníkův spoluhráč Filip Novák a zástupce lídra z Baníku, Vojtěch Zedník. Hned za nimi, což nás těší, je pak náš Jakub Chromý se solidním nástřelem 24 branek.

Tabulka střelců SpSM U12 (podzim 2021)

Druhým nejlepším střelcem našeho týmu je pak Matěj Ošlejšek. Za zmínku rozhodně stojí počin Eveliny Mikulové. Šumperská hráčka nastřílela během podzimu 7 branek, což ji staví do pozice nejlépe střílejícího děvčete v soutěži, o gól před porubskou Emou Juřeníkovou. Na podzim pak do soutěže zasáhlo hned osm dívek.

Že v této kategorii moc karet udělovaných není svědčí i statistika žlutých trestů hráčů. Jen čtyři žluté karty byly během podzimu v zápasech uděleny, červená ani jedna. Mezi provinilci pak byl i šumperský Pavel Páleník. A co se týče železných mužů, tak 33 hráčů nechybělo na hřišti ani v jednom utkání.

Statistiky hráčů FK Šumperk U12 (podzim 2021)
zdroj dat: is.fotbal.cz

Jarní část sezóny začne klukům v březnu proti Baníku

Do dalších bojů vstoupí naši hráči v březnu 2021, když na své půdě přivítají v prvním jarním kole 13. 3. 2022 vedoucí celek tabulky, ostravský Baník. Úvod jara pak naše kluky opravdu šetřit nebude, hned v druhém utkání zamíří do Karviné, po domácím utkání s Vítkovicemi je následně čeká i další z TOP3 soutěže: Hranice.