Konečný výsledek

FK Šumperk vs. TJ Sokol Čechovice

9 - 0

FK Šumperk B vs. FK Úsov

Úvodní utkání mistrovské sezóny 2023/2024 odehrál šumperský rezervní celek na domácím hřišti, a to proti soupeři, se kterým naopak minulou sezónu uzavíral. Úsovští se na Tyršově stadionu dostali do vedení již v 9. minutě, kdy se trefil Michal Obíral. Ještě do poločasu náš celek dokázal otočit vývoj duelu, když se dvěma góly blýskl Matěj Churavý. I tak se nakonec body dělily. O remízu v základní hrací době se postaral Roman Tichý a na řadu přišly pokutové kopy. V nich se náš celek nemýlil, zvítězil na penalty 5:3 a do tabulky si připsal dva body.

FK Šumperk B – FK Úsov 2:2, 5:3pen

Góly: 34. a 41. Matěj Churavý – 9. Obíral, 65. Tichý. Žluté karty: Komínek – Keprt. Rozhodčí: Langhammer. Diváci: 67.
FK Šumperk: Hýžďal – V. Dostál, Š. Valenta, Klimek, Komínek, Krahula, Přikryl, P. Dostál, Tyl, T. Valenta, Musílek. Střídající: Hecl, Matěj Churavý, Jiroš, Novosad.
FK Úsov: Grygar – R. Dopita, M. Dopita, Hlaváč, Keprt, Mikeš, Nevěřil, Obíral, Kudrna, Frank, Jiroušek. Střídající: Konečný, Šotola, Tichý.

2p - 2

FK Šumperk vs. MFK Havířov

Očekávaný start do nového ročníku, historicky prvního v divizní skupině F, dostával již od nočních hodin povážlivé trhliny. Nejen Šumpersko totiž skrápěl vytrvalý déšť a stav hlavní plochy Tyršova stadionu, pokrytý přírodním trávníkem, se samozřejmě postupem času horšil. Klíčová nakonec byla debata rozhodčích se zástupci obou klubů. Hodinu před výkopem tak bylo rozhodnuto, že duel se odehraje na umělé trávě.

Havířov přijel do Šumperku s vizitkou celku, který za celé jaro 2023 prohrál jediné venkovní utkání, a to až v posledním kole v Krnově. Vstup do sezóny mu také vyšel, po gólech Piekoşe s Wojnarem porazili v pohárovém předkole Bohumín 2:1. Právě kapitán Wojnar měl být hlavní tváří týmu a v zápase bezesporu potvrdil své kvality. To samé se dá říci i o Elvistu Ciku, který má ve 36 letech na kontě více než 100 druholigových zápasů a tři utkání odehrál i v polských Katovicích v tamní první lize. A pozor si museli dávat šumperští obránci na již zmiňovaného Piekoşe, ve dvaceti letech nejlepšího střelce Havířova v minulé sezóně.

Ciku poslal gólem do šatny Havířov do vedení

Úvodní poločas zápasu měl poměrně zajímavý obraz hry. Aktivnější a lepší na míči byli hosté, kteří zásluhou Wojnara, Ciku a dalších dokázali udržet balón na noze a kombinovat. Často se také pokoušeli Havířovští o dlouhé míče za obranu, ale vesměs všechny dokázal Liďák před na levém křídle operujícím Ježem pokrýt. A tak zatímco hráli s míčem hlavně hosté, náš celek si tvořil šance. Již v osmé minutě si během prvního ofenzivního výpadu v utkání vypracoval solidní příležitost Elšík, ale výborně chytajícího Přibyla neprostřelil. Rohové kopy pak na jaře dělaly soupeřům problémy a i tentokrát hned vzápětí centr od praporku natropil Havířovským, ránu Šidlíka však Přibyl dalším skvělým zákrokem vytáhl.

Dlouhé se pak hrálo spíše soubojově ve středu hřiště, hosté dokázali po ztrátách míče jej často velmi rychle získávat zpět pod kontrolu. A měli tak více ze hry. Jenže Martin Kreizl měl práci jen při sběru centrů, vážnějšímu zakončení na branku nemusel čelit. Ve 29. minutě naopak další akce po křídle znamenala opětovnou šumperskou šanci. Ale Přibyl se znovu vytáhl a vychytal Elšíka i podruhé. Vzápětí pálil i Liďák, ale míč netrefil ideálně a tentokrát mohl být Přibyl zcela v klidu.

A tak přišel trest. Před šumperskou šestnáctkou se dostal k míči Elvist Ciku, připravil si střelu a poté technickou ránou poslal balón k levé tyčce Kreizlovy branky – 0:1. Do konce poločasu zbývalo šest minut včetně následného nastavení a gól do šatny nebyl rozhodně nic příjemného. Do druhé půli pak bylo potřeba zapracovat hlavně na pohybu a úspěšnosti soubojů jeden na jednoho.

Zasloužené vyrovnání trefil z penalty Linet

A to se vesměs stalo. Druhý poločas se nesl ve znamení usilovné snahy našeho celku o vyrovnání. Hosté již tolik v držení míče nevyčnívali, naopak zvýšený pohyb a důraz i ve vápně pramenil v tlak šumperského celku. A také v záplavu rohových kopů. Z nich často míč končil na hlavách šumperských hráčů, ti však neměli buď dostatečný klid v zakončení, nebo balón netrefili ideálně.

A tak zatímco v první půli měl herní převahu soupeř a náš tým šance, tentokrát při zvýšené aktivitě domácího mužstva ony toužebně očekávané gólové příležitosti moc nepřicházely. Obranu výborně koordinoval Přibyl, centry z křídel či nákopy od obránců také dlouho efekt nenesly. Na hřiště pak postupně přišli Smrž a Morong, hlavně z něj však v 69. minutě odešel havířovský Jež. Ten značně na hraně rizika dohrál na půlce soupeře souboj, skluzem trefil nohy soupeře a pokud měl již z první půle žlutou kartu za faul na Ostrovku, tak musel tušit, že tady visí ve vzduchu i vyloučení. To také zcela oprávněně přišlo.

Dalším důležitým momentem bylo střídání Elvista Ciku, kdy špílmachr Havířova po celou dobu svého pobytu na hřišti dělal problémy šumperskému týmu. Tlak pak postupně rostl, nákopy do šestnáctky se množily a často nechybělo mnoho ke gólovému zakončení. Rozuzlení pak přinesl až poslední roh zápasu. Na ten si seběhl i brankář Kreizl, po závaru ve vápně zahrál jeden z bránících hráčů Havířova rukou a v poslední minutě nastavení se tak pískala penalta. Tu, i když si brankář Přibyl sáhl na míč, Petr Linet proměnil – 1:1.

1 - 1

FK Šumperk B vs. Sokol Palonín

Rezervní celek tentokrát vstupoval do zápasu ve stejný den jako divizní áčko, takže v sestavě chyběli například střelci Adam Žák a Marek Elšík. Zastoupit je však dokázal muž, který v šumperském A tým dlouhé roky hrál a nastřílel za něj spoustu branek – Bohdan Hecl.

V prvním poločasu viděli diváci v Šumperku tři branky, přičemž o dvě z nich se postaral zásluhou Jakuba Doležala a Patrika Přikryla domácí tým. Mezi tyto trefy pak tu svou vměstnal hostující Jaroslav Opravil. Do kabin se tak šlo za stavu 2:1 pro domácí. Po změně stran pak dlouho čekalo 60 věrných fanoušků na další branku, ale dočkali se. V rozmezí 63. a 74. minuty vystřihl čistý hattrick Bohdan Hecl. Ten se tak po mnohaleté zápasové pauze ve svém třetím letošním utkání konečně trefil, a hned třikrát.

Po páté výhře v řadě se tak náš celek posouvá na deváté místo tabulky, s tím, že na pátou pozici již ztrácí pouze tři body. V dalším kole se náš tým vydá na horkou půdu do Moravičan, kde sídlí lídr tabulky, Juventus Mohelnice.

5 - 1

FK Šumperk B vs. SK Petrov-Sobotín

Sice s výbornou jarní bilancí, ale také proti skvěle hrajícímu soupeři. Tak by se dalo definovat předzápasové poměřování našeho rezervního týmu s výběrem SK Petrov-Sobotín. Soupeř sice první jarní kolo vynechal, duel s Úsovem je odložen na květen. Ale následně smetl 8:1 Jestřebí a v minulém kole vyhrál suverénně 6:0 v Paloníně. Do Šumperku přijel Petrov sice oslaben, ale i tak odehrál velmi solidní zápas. A hlavně, kdyby po prvním poločasu vedl, nemohl by se nikdo divit. Jenže Jakub Žanda zachytal fantasticky.

Že to bude náročné utkání dokazovaly úvodní minuty, oba celky se snažili aktivní hrou dostávat do šancí a jako první se musel činit právě Žanda. Na protější straně hřiště se pak ve 20. minutě dostal do zakončení také Adam Žák, jeho rána však minula branku Ondřeje Krče. Naši kluci se tak dočkali až ve 32. minutě. Kombinace ve středu pole se přesunula na levé křídlo, odkud poslal vymazlený centr do vápna Marek Elšík. Adam Žák ve výskoku z voleje nedal Krčovi šanci a nekompromisně zakončil – 1:0.

Kdo čekal, že se domácí urvou z řetězu a začnou dávat góly, ten se mýlil. A zcela oprávněně. Petrovští potvrzovali, že výsledky z úvodu jara i postavení v tabulce nejsou náhodné. A činit se v závěru poločasu musel hlavně Jakub Žanda. Ve 38. minutě měl vyrovnání na kopačce Lukáš Kováč, který v minulosti oblékal i šumperský dres. Jeho dobré zakončení ale skvělým zákrokem vytáhl Jakub Žanda. O tři minuty později se do zakončení dostal na protější straně znovu Žák, ale Krč byl pozorný. Když už se zdálo, že do přestávky půjdou domácí s gólovým vedením, hosté udeřili. Po závaru ve vápně se jim podařilo dostat míč zpět před Žandu a brankář šumperského celku byl na zakončení Antonína Matochy krátký – 1:1.

Rychlý gól rozhodl, krásnou brankou se zaskvěl Dostál

Bylo jasné, že šumperský tým, bude-li chtít prodloužit sérii výher, bude muset ve druhém poločasu předvést velmi kvalitní výkon. A už bez chyb. Výrazně tomu napomohly momenty hned po změně stran. Do koncovky se přímo před prázdnou branku soupeře dostal Patrik Přikryl a bez obtíží vrátil šumperskému celku vedení. Petrov zbraně nesložil, snažil se vyrovnat a také on samozřejmě chtěl natáhnout sérii bez prohry. I proto měl Jakub Žanda do konce zápasu ještě několikrát těžkou práci, ale se vším si poradil.

Na druhé straně mohl pojistku přidat v 64. minutě Martin Jecu, ale v dobré pozici těsně minul. Definitivní rozuzlení celé tajenky nedělního dopoledne přišlo během pár okamžiků v 76. až 78. minutě. Nejprve se po chytře rozehraném přímém kopu z levého strany dostal před vápnem k zakončení Vladimír Dostál. Šumperský hráč měl dostatek času si míč ke střele připravit a pak jej nádhernou ránou poslal do šibenice petrovské branky. O dvě minuty později pak došlo na další pojistku.

Adam Žák se s míčem dostal do vápna, následně se ale sám vytlačil z ideálního střeleckého úhlu. Na levém křídle však našel skulinu mezi tyčkou a postavením brankáře, takže tvrdou bombou na přední tyč pečetil šumperské vítězství. Hosté i nadále sympaticky bojovali o každý míč a tlačili se do koncovky. Duel však z jejich pohledu skončil až poněkud krutou prohrou 1:4. Další bodový zisk tak znamená pro naši rezervu posun již na 10. místo tabulky. Nutno zmínit, že velmi dobré utkání kromě Žandy odehrál i obránce Klimek, který dokázal řešit výpady soupeře i naopak aktivně podporovat své spoluhráče ve hře dopředu. Pochvalu si však zaslouží všichni hráči na hřišti, a to z obou mužstev. Jen víc takových zápasů. Petrovským přejeme do dalších bojů hodně štěstí.

FK ŠumperK B – SK Petrov-Sobotín 4:1 (1:1)

Góly: 32. Žák, 46. Přikryl, 76. V. Dostál, 78. Žák – 44. Matocha. Žluté karty: Musílek, Elšík – Januška. Rozhodčí: Stanislav Kubíček. Diváci: 80.
FK Šumperk B: Žanda – V. Dostál, Tyl, Musílek, Žák, Klimek, Přikryl, Jecu, Krahula, Elšík, Lepka. Střídající: Hecl, Novosad, Hýžďal, Frolo.
SK Petrov-Sobotín: O. Krč – Gargulák, Lopez, Matocha, Kühndel, Dorňák, Šenekl, Kováč, Januška, Špička, Chodura. Střídající: Minarik, P. Krč, Matoušek, Troják, Liďák.

4 - 1

FK Šumperk U17 vs. 1. SK Prostějov U17

Náročný vstup do jarních bojů druhé nejvyšší dorostenecké soutěže absolvovala šumperská sedmnáctka na domácí půdě. V souboji s Prostějovem inkasovala v každém z poločasů po třech brankách a nakonec podlehla Hanákům 0:6.

Prostějov šel do vedení v desáté minutě gólem Martina Škody, který pak brankový účet celého zápasu v 76. minutě i uzavřel. Klíčové okamžiky se ale odehrály, podobně jako v případě souboje výběrů staršího dorostu, v rozmezí pár minut. Mezi 40. a 50. minutou se Prostějov prosadil, tedy na přelomu 1. a 2. půle, hned čtyřikrát. Závěr první pětačtyřicetiminutovky gólově poznamenali Daniel Vagner a Matěj Balenčin. Tentýž hráč pak vstřelil i úvodní gól druhého poločasu, na což navázal Jakub Strnad.

FK Šumperk U17 – 1. SK Prostějov U17 0:6 (0:3)

Góly: 10. a 76. Škoda, 45. a 48. Balenčin, 40. Vagner, 50. Strnad. Žluté karty: Thun, Luběna, Nevrlý – Vyroubal. Diváci: 80. Rozhodčí: Petrásek – Brázdil, Ondráček.
FK Šumperk: Novosad – Thun, Kűhnel, Luběna, Kočí, Lepka (56. Havlíček), Hájek (46. Koryčan, 66. Nevrlý), Minář, Kucharčuk, Doležal (46. Zelinka), Vlk (46. Uher). Trenér: Bohdan Hecl.
1. SK Prostějov: Novotný – Šídlo, Škoda, Sláma (74. Matula), Balenčin, Cihlář (74. Liška), Páleník (64. Šuhaj), Vagner, Bílý, Vyroubal, Lužný (46. Strnad). Trenér: Pavel Musil.

0 - 6

FK Šumperk vs. TJ Velké Losiny

Kdysi hojně navštěvované derby, kdysi souboj dvou pár kilometrů vzdálených obcí v rámci jedné soutěže. Tentokrát se na umělku divizního Šumperku vydal účastník o úroveň nižší soutěže. Velké Losiny jsou po podzimu šesté, ovšem jen se čtyřbodovou ztrátou na vedoucí Jeseník. Krajský přebor Olomouckého kraje tak nabídne na jaře dramatickou podívanou a vyrovnané boje. Na ty ale v přípravném utkání nedošlo.

Velkou měrou se na zápasu podepsalo počasí. Od brzkého rána byl Šumperk hustě zasypáván čerstvým sněhem a protože před našim zápasem se na umělce hrálo ještě jiné utkání, v časovém okně nebylo sto hřiště zcela odklidit. Složité podmínky však byly pro oba kluby stejné a v prvním poločasu to byl náš tým, který diktoval tempo zápasu a aktivitou soupeře přemohl. Již v 17. minutě se prosadil křídelník Marek Elšík. Dlouho se poté domácí snažili přidat další branku, v závěru poločasu byla však jejich trvalá péče o navýšení skóre odměněna. A hned třikrát.

Ve 39. minutě se prosadil Filip Nízký po přihrávce Šidlíka, aby o čtyři minuty později naopak Šidlík využil finální přihrávku od Antla. Martin Antl pak byl příčinou i čtvrté šumperské trefy. Byl ve vápně faulovaný a k míči se u nařízeného pokutového kopu postavil Patrik Strnad. Šumperský vytříbený exekutor standardek završil fantastický závěr poločasu v podání našeho celku. Ve druhé půli již diváci tolik branek neviděli, ale dočkali se jedné trefy losinského celku. Nicméně konečné slovo měl opět Šumperk a v závěru zápasu se prosadil i Marek Smrž. Duel tak skončil vítězstvím 5:1.

Statistiky utkání

FK Šumperk – TJ Sokol Velké Losiny 5:1 (4:0)
Góly FK Šumperk:
17. Elšík, 39. Nízký, 43. Šidlík, 45. Strnad (pen.), 85. Smrž.
Sestava: Kreizl – Jurásek (46. Horký), Smrž, Liďák (60. Ostrovka), Ostrokon – Nízký (46. Musílek), Antl, Strnad (46. Žák), Nováček (77. Šidlík), Elšík (46. Lavrovič) – Šidlík (46. Linet).

5 - 1

FK Šumperk vs. SK Uničov

Zatímco během týdne zalévalo sluníčko Šumperk příjemnými paprsky, tak v sobotu od 13:00 začínalo přípravné derby v nepříliš teplém počasí provázeném navíc studeným větrem. Na umělce se však servíroval zápas, který musel všechny, kteří našli odvahu v chladném počasí přijít zápas omrknout, zahřát. Uničov pak do Šumperku dovezl zajímavou sestavu včetně Marka Hausknechta, který ještě nedávno bavil i šumperské publikum. I tentokrát dokázal, že i v kádru účastníka MSFL může být klíčovou postavou týmu.

Hanáci postrádali kanonýra Krče i špímachra Ambrozka. Tak představili v Šumperku silný kádr, včetně talentovaného Coufala, zmiňovaného Hausknechta, poté Komendy, Vichty, Svobody a dalších. Právě Jakub Svoboda byl prvním, kdo v zápase zapsal větší šanci, ale trefil jen konstrukci branky. Jedním dechem je potřeba dodat, že náš celek se nedostával oproti papírovým předpokladům pod tlak, ale se soupeřem, který v tomto víkendu měl začít jarní část třetí ligy, držel krok. Kreizl tak v první půli moc práce neměl, i díky velmi solidní práce obrany. Ta se sice pár nepřesností dopustila, ale hosté toto nedokázali potrestat. I díky velmi dobré podpoře záložníků, i zásluhou důrazného Martina Antla.

Nakonec o výsledku první půle rozhodla chyba na druhé straně. Po ztrátě míče se dostal do obrovské šance Petr Linet a dlouholetá opora týmu, kterou trenéři Tököly s Mertou postavili na hrot, si poradila v koncovce zkušeně. Šumperk rázem vedl 1:0 a dá se říci, že i zaslouženě. Hosté se sice snažili hrozit, v koncovce však nebyli dostatečně přesní. Poločas tak skončil těsným vedením našeho celku.

Návrat Ostrovky a pojistka Strnada

Do druhé půle nastoupil na kraj obrany místo Juráska Ostrovka, místo Zelinky s Lavrovičem pak přinesli čerstvé síly do zálohy mladíci Musílek s Elšíkem. Svým pohybem poté dělali soupeři problémy, Ostrokon důrazem v obraně, ale i ve vápně soupeře. Po jednom z rohových kopů totiž Ostrokon naskočil na hlavičku, zkušený brankář Uvízl ale míč dokázal zachytit. I tak se velice brzy měnil stav zápasu. Po faulu na Antla kopal přímý kop po chvilkové strkanici, tolik netypické pro přátelské utkání, Patrik Strnad. A i tentokrát prokázal kvality přesného exekutora standardních situací, byť mu výrazně pomohla teč o zeď. Uvízl se po míči, který změnil trajektorii, natahoval marně – 2:0!

Na poslední půlhodinu pak přišel na hřiště po ročním čekání způsobeném zdravotními problémy Evžen Ostrovka, v krátkém sledu přišly i příchody Nováčka, Horkého a Vaňka. Prostřídaná soupiska pak v závěru čelila tlaku soupeře, Uničov se nehodlal smířit s nulou na kontě vstřelených branek, natož s prohrou. Jenže nezměrná bojovnost i jistota Kreizla hostům kazily plány. A když už se podařilo Uničovu překonat šumperského brankáře, tak za něj zaskočil na poslední chvíli Horký a odkopl balón do bezpečí. Naopak to byl dokonce Šumperk, kdo měl na kopačkách další pojistku. Po pravém křídle se prohnal expres jménem Adam Žák, dostal se za obranu a poté zkoušel na přední tyč obhodit vybíhajícího Uvízla. Míč však jen těsně skončil vedle tyčky.

I tak vítězné utkání v poměru 2:0 je dalším střípkem do zatím vydařené herní, ale i výsledkové přípravy na jaro.

FK Šumperk – SK Uničov 2:0 (1:0)

Góly: 31. Linet, 52. Strnad. Bez karet. Diváci: 50.
Šumperk: Kreizl – Liďák (69. Vaněk), Purzitidis, Smrž, Jurásek (46. Ostrokon) – Nízký (65. Horký), Antl (65. Nováček) – Strnad, Zelinka (46. Musílek), Lavrovič (46. Elšík) – Linet (61. Ostrovka).
Uničov: Kvapil (46. Uvízl) – Saňák, Coufal, David, Svoboda, Hausknecht, Vichta, Komenda, Vybíral, Sečkář, Koutný. Střídali: Rabenseifner, Knebl, Blechta.

2 - 0

FK Šumperk vs. FK Letohrad

Série neporazitelnosti v rámci přípravných zápasů na jarní část divizní sezóny vzala za své domácí prohrou s Letohradem. Nutno dodat, že výsledek 2:3 je pro náš celek velice krutý a v utkání byl lepším týmem. Rozhodla ale efektivita v koncovce. A ta vyzněla jasně lépe pro našeho soupeře.

Ten se ujal dvoubrankového vedení v prvním poločasu, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. A to i přes skutečnost, že zásluhou gólu Patrika Strnada a Miloše Šidlíka se podařilo našemu celku po změně stran srovnat. Vítězství si pak hostující celek zajistil gólem v těsném závěru utkání. Na náš tým teď čeká dvoutýdenní zápasová pauza, další přípravu odehrajeme v Krnově 4. března.

FK Šumperk – FK Letohrad 2:3 (0:2)

Góly FK Šumperk: Strnad, Šidlík
Do zápasu za FK Šumperk nastoupili: Kreizl, Žanda – Matura, Smrž, Jurásek, Purzitidis, Liďák, Ostrokon, Nízký, Horký, Strnad, Žák, Musílek, Šidlík, Elšík, Lavrovič, Karger.