2 - 3

FK Kozlovice vs. TJ Tatran Všechovice

2 - 1

FK Kozlovice vs. FK Šumperk

V Kozlovicích šumperské hráče překvapilo počasí, kdy malebný sportovní areál v přerovské části zalévalo sluníčko a teploměr ukazoval 17 stupňů. Velmi dobře připravená tráva pak v kombinaci se zmiňovaným záchvěvem jara slibovala zajímavou podívanou. A návrat mistrovské kopané po zimní přestávce nalákal na tribuny kozlovického stadionu výbornou návštěvu 390 diváků. Ti pak viděli napínavý a dramatický souboj, ve kterém obě strany toužily po bodovém zisku. Trenéři Tököly s Mertou tu šumperskou snahu podpořili rozestavením 4-4-1-1, kdy hrotového útočníka Miloše Šidlíka podporovala další zimní posila, Petr Nováček. Do hry se zapojili i další dva příchozí hráči pro jaro, záložník Martin Antl a také navrátilec z Losin Dominik Liďák. Na druhém kraji obrany dostal příležitost Ostrokon.

KARETNÍ hrozba v úvodu

Pro úspěch šumperského celku bylo klíčové udržet domácího favorita v samotném úvodu zápasu na uzdě. Očekávaný tlak Kozlovických, navíc podporovaných fanoušky, ale nepřišel, naopak první náznaky šancí si připsal náš celek. Již nyní však bylo jasné, že poslední zápas čtrnáctého kola nabídne velmi kvalitní a zajímavou podívanou. Domácí celek byl navíc v úvodu konfrontován s důrazným přístupem našich hráčů v osobních soubojích. Zatímco Šidlíkovo dohrání jednoho z domácích rozehrávajících středopolařů ještě zůstalo nepotrestáno, tak ve 13. a 20. minutě už sudí Machorek tasil žluté karty. Co hůř, obě našim zadákům.

Ve 13. minutě to odnesl Artem Ostrokon, který u postranní čáry na půlce hřiště zastavil ostrým soubojem protihráče a kromě trestu od rozhodčího si vyslechl i několik peprných výrazů z ochozů. Ve 20. minutě pak nešťastně šel do souboje o míč Marek Smrž, i on nešetrně trefil soupeře, ale v tomto případě byl kontakt spíš vinou nešťastné náhody. I tak si také člen stoperské dvojice připsal karetní trest a rázem visel nad polovinou defenzivní čtveřice pomyslný Damoklův meč. A to ještě i v tomto případě nezůstávalo obecenstvo stranou, někteří fanoušci volali i po vyloučení. Časem pak kromě ostrých soubojů přibylo i kombinací a útočných akcí. Opticky více ze hry měl náš výběr, ale ryzí gólovou šanci si žádný celek nevypracoval.

Na Skopalovu krásnou branku odpověděl Antl

Ve 23. minutě se dostali domácí k rohovému kopu, který rozehráli na nabíhajícího Skopala. Jeho pokus z voleje ale zamířil dobrých 8 metrů nad branku a až do přilehlých obydlí místních obyvatel. O to větší ovace sklidil nejlepší hráč domácích, a pravděpodobně i celého utkání, o minutu později. Razantní odkop z obrany se nešťastnou náhodou odrazil od kozlovického hráče až před vápnou, přímo na nohu Dominika Skopala. Stále ještě devatenáctiletý mladík, který v Kozlovicích s fotbalem začínal a poté strávil mnoho let v mládeži Sigmy, trefil z voleje pravou nohou fantasticky k tyči. A Martin Kreizl se mohl natahovat po míči jak chtěl.

Náš celek tak již pojedenácté v sezóně inkasoval v utkání jako první, z předchozích deseti duelů na to konto vybojoval jen jeden jediný bod. Tentokrát ale potvrdil, že po zimní přípravě je pod vedením dvojice Tököly – Merta a s přispěním i kondičních tréninků nastaven nejen fyzicky, ale i psychicky odolněji. Hned v dalších minutách totiž sahal po vyrovnání a také se ho dočkal. Nejprve slibnou palebnou pozici z trestného kopu nezužitkoval Patrik Strnad, jehož pokus zamířil nad branku domácího celku. O pět minut později přišel další nedovolený zákrok domácích poblíž vápna a tentokrát již Strnad skvěle točil míč pod břevno. Brankář Obzina ale sklidil potlesk za výtečný zákrok.

Následný rohový kop rozehrál Strnad prudce na přední tyč, ale míč propadl až na kraj šestnáctky. Odtud volejem křížně přes vápno napálil Martin Antl přízemní ránu, která doputovala až do sítě – 1:1! Zvýšená aktivita, nutno dodat v těchto chvílích lepšího celku, nesla ovoce. Do konce poločasu již další branka nepadla, ani jeden z týmů si nevypracoval příležitost, která by po změně stavu volala. Výjimkou byla střela Lukáše Kaďorka, míč ale poslal vedle šumperské branky.

Trpělivé čekání na příležitost

Druhý poločas nabídl dle očekávání poněkud jiný obraz hry než ten první. Iniciativu postupně převzal domácí tým, který cítil šanci utéci bodově na čele druhému Slavičínu. Ten den předtím totiž prohrál. Nakonec však stejný osud potkal i lídra tabulky. Jeho převaha byla totiž hlavně v držení míče, velké šance se nedařilo domácím přes kompaktní a koncentrovanou obranu šumperského celku vytvářet. Zlobil hlavně aktivní mladík Skopal, který neúnavně sbíral přihrávky a tvořil hru. Nutno dodat, že obratem dostával Skopal dost pocítit intenzivnější obranou hru našeho celku vůči němu, avšak nikterak záludnou. Věnovat však domácímu špílmachrovi až moc volnosti a prostoru se mohlo zle nevyplatit.

I tak přišly další těžkosti. Již v 55. minutě dostal přísnou žlutou kartu Purzitidis, tedy třetí karetní trest pro hráče defenzivní řady našeho týmu. Podobně nekompromisní trend pak setrval až do konce utkání, čehož výsledkem byl zisk šesti žlutých karet! Trpělivé čekání na šanci a příležitost přineslo další úspěch v 59. minutě. Lavrovič si vybojoval míč a byl následně faulován. Sám krajní záložník si poté postavil míč ke standardce. Jeho centr na sbíhající spoluhráče nevystihl optimálně brankář Obzina, předskočil ho Miloš Šidlík a byť první kontakt skončil ještě na tyči, z následné dorážky se již šumperský forvard trefil – 1:2!

Hned vzápětí nahradil na kraji obrany karetně potrestaného Ostrokona Robert Jurásek, další střídání se také dala čekat. Hlavně na domácí straně se začal rozcvičovat urostlý útočník Petr Nekuda. Kozlovicím už nezbylo nic jiného než stupňovat tlak a hrát na riziko. To neslo okénka v obraně pro naše hráče, bohužel žádnou nabídku rychlého kontru se zužitkovat nepodařilo. Domácí žolík Nekuda přišel na hřiště v 66. minutě místo Galetky, reagoval i náš trenérský tým. Ze hřiště odešli Šidlík s Lavrovičem, kteří v ofenzívě podstoupili velké množství soubojů. Čerstvé síly pak doplnily do týmu další dva ofenzivnější hráči – Ostrovka s Linetem.

Tříbodová radost – vedení uhájeno

Taktika byla poměrně jasná, a to na obou stranách. Kozlovice chtěly zapojit více do hry urostlého nového hráče na hřišti a tím buď přímo jeho dostat do koncovky, a nebo prostřednictvím Nekudy vytvořit prostor pro spoluhráče. Kozlovický forvard o sobě dal vědět poměrně záhy, ale jinak, než by si přáli diváci i jeho spoluhráči. U postranní čáry došlápl na Ostrovkův kotník ve chvíli, kdy již byl míč odehrán, a v podstatě mohl být rád za pouze žlutý trest. V 72. minutě si seběhl do zakončení jeden z domácích hráčů, ale z první trefil pouze Smrže. Od přibližně 75. minuty začala být převaha domácích v držení míče velmi znatelná. A také se hra více tlačila do šumperské šestnáctky či do nejbližšího okolí.

Tím se otevírala i cesta pro možné rychlé protiútoky. Jeden z takových výpadů zakončil v 78. minutě střelou těsně vedle Linet. Velmi důležitá byla také skutečnost, že domácí celek se musel při rozehrávce potýkat s vytaženým napadáním už na své polovině. V 82. minutě přišlo další střídání, kdy Nováčka nahradil Marek Elšík. On v kombinaci s dalšími hráči, s Linetem, Nízkým, Strnadem i Ostrovkou často vyváželi míč a snažili se jej držet co nejdále od šumperské branky. I tak v samotném závěru létaly míče do vápna, Martin Kreizl ale většinu z nich posbíral ve vzduchu, zbytek odvrátila obrana a když už se něco domácím podařilo zakončit, neměl pokus razanci.

Do jarní části tak vstoupil náš celek cenným vítězstvím 2:1 na půdě lídra tabulky a dostal se o jedno místo výš, před Všechovice. Důležité ale bude potvrdit vítězství z Kozlovic v domácím prostředí hned tuto neděli 26. března. Od 15:00 přivítáme Vsetín a věříme, že nás přijde podpořit co nejvíce fanoušků. Tento tým trenérů Tökölyho s Mertou má potenciál vás přesvědčit, že fotbal v Šumperku bude zábava.