Preview
1 - 2

Letohrad vs. Šumperk

Letohrad otevřel skóre ze standardky

Ke druhému přípravnému utkání na novou sezónu vyrazili šumperští fotbalisté do Vamberku. V krásném areálu V Lukách je přivítal celek nedalekého Letohradu, účastník divizní skupiny C. Trenéři Opravil s Křepelkou znovu disponovali užším kádrem než by si přáli, k dispozici měli totiž přesně 10 hráčů do pole. „Bohužel jsme pořád ovlivněni častými absencemi, z důvodů dovolených, případně brigád, v kádru máme dost mladých hráčů. Ale kluci se s tím poprali velmi dobře,“ prozradil po utkání Zdeněk Opravil.

Hlavní trenér týmu mohl být opravdu s nasazením a hrou svého týmu spokojený. V první půli dokázali šumperští hráči držet Letohrad daleko od branky, naopak sami měli několik šancí. V nich ale nedokázali skórovat. Těsně před koncem poločasu se pak v souboji o míč dopustili naši hráči faulu. A z přímého kopu Letohrad přesně mířenou ranou překonal brankáře Žandu, který odchytal první poločas.

Z několika velkých šancí přinesl druhý poločas jen vyrovnání

V druhém domácí i nadále velmi dobře napadali, což v tomto případě uvítal i náš trenér Zdeněk Opravil. „Jsem rád, že soupeř naši rozehrávku presoval, dobře napadal. Potřebovali jsme si i tyto situace osahat, takže jsem v tomto směru opravdu spokojený. I s tím, jak jsme to zvládli. Zápas byl opravdu náročný,“ dodal Opravil. První příležitost na vyrovnání měl aktivní Strnad, který se dostal za obranu. Nicméně vyběhnutého brankáře Letohradu nedokázal přelobovat.

Domácí přežili po přibližně patnácti minutách druhé půle ještě větší šanci našeho celku. Strnad poslal po chybě domácí defenzívy míč na zcela volného Podhorného, který ale hlavou minul prázdnou branku. Dlouho však smutnit šumperský celek nemusel. O chvíli později poslal nákop za obranu Žák, domácí zadák špatně vyhodnotil situaci a ve skluzu míč netrefil. Před Patrikem Strnadem se tak otevřel prostor a v souboji proti brankáři si gólmana Letohradu obhodil a pak do prázdné branky srovnal.

1 - 1

Šumperk vs. Opava B

Půle plná osobních soubojů góly nenabídla

První přípravné utkání na novou sezónu nabídlo hned v úvodu několik zajímavých momentů. Po pár minutách hry rozezvučel břevno opavské branky krásnou střelou Jurásek, na druhé straně pak Kreizl vytěsňoval ránu opavských. Dlouhé minuty pak nabízel souboj týmů, které tento týden shodně zahájily společnou přípravu, spíše silový boj. Spousta soubojů ve středu hřiště ochudila hrstku věrných diváků o vyložené šance. Naopak mladou rozhodčí nikoliv o pracovní vytížení.

Zajímavé momenty před oběma brankami se objevily až v závěru prvního poločasu. Linet sice hlavou zakončil přímý kop Strnada, ale i kdyby zamířil přesně, radost by překazil mávaný ofsajd. I tak si ale náš tým vypracoval mírnou převahu a šance. Kováč zpoza vápna zkoušel obstřelit bránícího hráče a skrýt tak za něj technický pokus, opavský brankář ale byl u své pravé tyče připravený. O dvě minuty později pak domácí celek vedl další útok po pravé straně, rychlou kombinaci zakončoval Elšík. Kanonýrovi z loňského staršího dorostu však i přes dobrý výkon v celém zápase nebylo v utkání souzeno, koncovka mu, stejně jako i v dalších případech, nesedla.

Poslední šanci pak v úvodní půli měli hosté. Nebezpečný centr prošel až do vápna, kde z výborné pozice zakončoval jeden z hráčů slezského klubu. Trefil však prostor, kde stál připravený Martin Kreizl. A dlouholetý brankář našeho klubu si počínal jistě. Poločas tak i přes zajímavé momenty na obou stranách góly nepřinesl.

Gólové hody z druhé půle vyhrál Šumperk

To v druhém poločasu se již skóre měnilo, a to hned pětkrát. Domácí trenér Roman Křepelka pustil do branky, jak bývá v přípravě zvykem, místo Martina Kreizla osmnáctiletého Jakuba Žandu. Na trávníku se s ohledem na absence způsobené mnohými důvody moc změn vymyslet nedalo. Ale herně ano, a to potvrdili domácí hráči hned po pár minutách hry. Po pravém křídle dostal rychlý míč Adam Žák, ten poté poslal do vápna za hráče nabíhající na první tyč výborný pas. Míč totiž skončil u zcela volného Petra Holíka, který zachoval chladnou hlavu a loňský dorostenec trefil přesně – 1:0! Bohužel o chvíli později bylo vyrovnáno. Obrovská chyba v obraně nabídla hostům gól, kdy Jakub Žanda byl tváří v tvář opavskému střelci bezmocný.

Nerozhodný stav vydržel přibližně deset minut. Poté se postavil k přímému kopu z větší vzdálenosti Patrik Strnad, takže brankář Slezanů nepředpokládal, že by snad domácí hráč s prvotřídní kopací technikou mohl zakončovat. A opravdu, Strnad zakroutil svůj kop na zadní tyč a couvající brankář už nestačil rukavicí vytěsnit míč nad břevno – 2:1! Dvojice Strnad – Žák pak zahrozila o dvě minuty později znovu. Nejprve centr po levém křídle unikajícího Strnada odvrátili hosté na poslední chvíli na roh. Po něm pak odražený míč poslal na branku Žák, ale minul zadní tyč. Přesto se náš výběr dočkal a opět to měl na svědomí Patrik Strnad. Za dlouhou přihrávkou za obranu se vydal z ofsajdově hraniční pozice, ale praporek zůstal dole a Strnad tak pelášil sám na brankáře. Jeho chladnokrevná klička a zakončení pak přineslo domácímu celku již dvougólové vedení.

O to nakonec šumperský celek sice přišel, ale o vítězství nikoliv. V 82. minutě totiž jeden z hráčů opavské zálohy napálil míč z nějakých 25 metrů nechytatelně pod břevno šumperské branky, Žanda byl na tento pokus naprosto bezmocný. Z další akce mohli Opavané dokonce srovnat, ale tentokrát zvonilo břevno na šumperské straně. Naopak pojistku mohl přidat Marek Elšík, jenže ten si svou smůlu po přihrávce od Žáka vybral vrchovatě až do konce. V těžké pozici se mu totiž zakončit nepodařilo.

FK Šumperk – SFC Opava B 3:2 (0:0)

Góly FK Šumperk: 63. a 70. Strnad, 50. Holík. Bez karet. Rozhodčí: Natálie Čampišová. Hráno 9. července od 10:00 na hřišti 2 Tyršova stadionu.
Sestava FK Šumperk: Kreizl (46. Žanda) – Kováč, Smrž, Ostrokon, Jurásek – Linet – Holík, Musílek – Žák, Elšík, Strnad. Střídající: V. Dostál.

Ohlasy aktérů

Roman Křepelka, trenér FK Šumperk: S přípravou jsme začali v pondělí 4. července, tedy stejně jako dnešní náš soupeř, jak mi potvrdili. Pokud jde o mne, tak zápas hodnotím kladně, utkání splnilo účel. Důležité je, že se nikdo nám ani soupeři nezranil. Viděl jsem pak ve hře nové kluky, ať už z dorostu, či ukrajinskou posilu do obrany, jak pracují, bojují. My i soupeř jsme měli problémy s lavičkou, máme nějaké absence. Ať už jde o marodku, tři kluky zraněné. Jeden je po operaci, další nejspíš na operaci půjde. Do toho ještě nějaká dovolená. Proto je zatím situace taková, že jsme hráli ve dvanácti lidech.“

3 - 2

Nové Sady vs. Šumperk

První tým FK Šumperk má za sebou všechna přípravná utkání na jaro 2022. V tom posledním pak na půdě Nových Sadů prohrál se svým divizním konkurentem v poměru 1:3. Všechny góly přitom padly v druhém poločasu. Klíčové tentokrát pro výsledek byly individuální chyby, které samozřejmě bude potřeba v mistrovských zápasech elimininovat.

Trenéři Opravil s Křepelkou opět měli k ruce poměrně užší kádr, než jaký by si představovali. A s ohledem na start dorosteneckého jara se museli obejít i bez kluků, kteří režírovali vysokou výhru v duelu proti Bruntálu. Naopak do sestavy se vrátil ukrajinský útočník Ostrovka, byť zatím jako střídající hráč. První poločas přitom dle slov šumperského trenéra Opravila přinesl spoustu chyb na obou stranách. A také nebezpečí od Nových Sadů v podobě standardních situací. Gól však nepadl. A možná tomu ani nepomohl silný vítr.

Ve druhém poločasu již diváci branky viděli. A tu první vsítil Patrik Strnad, který se prosadil v brejkové situaci. Nicméně domácím se podařilo duel otočit. Nejprve Rus trefil z pokutového kopu vyrovnání a poté potrestal chybu Marčík. Definitivu Novosadským zajistil Opatřil. Domácí tak vyhráli 3:1.

FK Nové Sady – FK Šumperk 3:1 (0:0)
Góly: Rus (pen.), Marčík, Opatřil – Strnad. Sestava FKŠ: Kreizl – Jurásek, Liďák, Purzitidis, Hegner – Linet, Strnad, Smrž – Žák, Podhorný, Lavrovič. Střídající: Pitron, Ostrovka, V. Dostál, Fiala.

3 - 1

Šumperk vs. Bruntál

Po návratu ze soustředění ve Vésce naskočili naši hráči přímo do posledního domácího přípravného utkání před začátkem jara. Na umělé trávě Tyršova stadionu přivítali Bruntál, se kterým si tak střihli odvetu pohárového utkání ze začátku podzimu. A i tentokrát byl úspěšnější šumperský celek, byť trenéři Opravil s Křepelkou museli nasadit hráče z dorostu. A nebo možné proto? Mladý Elšík se totiž blýskl čtyřmi góly.

Již od úvodních minut bylo patrné, že šumperský tým je na toto utkání připravený lépe. A také to během úvodního poločasu potvrdil třemi vstřelenými góly. Prosadit se dokázali také hosté, ovšem za záda Martina Kreizla se trefili pouze jednou. To druhý poločas byl ještě jednoznačnější, poslední minuty se navíc dohrávaly pod setrvalým tlakem šumperského celku. Ten se také blýskl několika rychlými a pohlednými kombinacemi, z nichž mnohé skončily gólem.

V posledním domácím přípravném utkání zvítězil náš výběr vysoko 7:1. Generálkou na start jarní části divizní soutěže bude přípravný zápas na půdě Nových Sadů. Soutěžní jaro začne 27. března domácím zápasem proti Slavičínu.

FK Šumperk – FC Slavoj Olympia Bruntál 7:1 (3:1)
Góly FKŠ:
Elšík 4, Karger, Podhorný, Purzitidis. Sestava: Kreizl – Matura, Linet, Purzitidis, Hegner – Musílek, Nimrichter, Strnad – Žák, M. Podhorný, Lavrovič. V utkání střídali Pitron – Elšík, Horký, Karger, F. Podhorný.

7 - 1
17:00
Preview

Šumperk vs. Letohrad

Další vítězné utkání v rámci přípravy na jarní část divizní soutěže si připsali svěřenci trenérů Opravila s Křepelkou. S týmem ze středu divizní tabulky C, s Letohradem, odehráli na umělce utkání, ve kterém těsně zvítězili 2:1. Přitom konečné skóre určil již první poločas. O vítězství pak rozhodly branky Žáka a Podhorného.

Po výsledkově všelijakém úvodu přípravy se zdá, že by kluci mohli nabírat i psychickou pohodu. Tentokrát si vylepšili náladu proti Letohradu, výhra 2:1 se silným účastníkem divizní skupiny C je potěšující. Přitom úvodní gól duelu padl hned v jeho začátku, když aktivní Strnad vystřelil a vyraženou ránu dostal do sítě Žák. Nicméně Letohrad nenechal Šumperk ve vedení dlouho. Přibližně v polovině prvního poločasu se prosadil i soupeř, který využil dobře rozehrané autové vhazování.

Ještě do poločasu ale šumperský tým vstřelil vítěznou branku. A to obratem. Zimní posila Hegner založil útok, který Matura prodloužil klíčovou  přihrávkou na Podhorného. Ten zůstal před prázdnou brankou v ideální pozici a nemýlil se. Tento výsledek pak tým udržel do konce utkání, což po zápase v rozhovoru pro Šumperský deník těšilo i trenéra Romana Křepelku:„Odehráli jsme již sedmé přípravné utkání a je vidět, že se herně zlepšujeme. Kluci si dobře hlídají svoje prostory na hřišti. Chceme, abychom zvládali obrannou i ofenzivní činnost, což se začíná pomalu dařit. Samozřejmě i dneska tam zase byly nějaké individuální chyby, na kterým ještě budeme muset zapracovat.“

Hosté vpravdě získávali s blížícím se koncem utkání aktivnější držení míče a nebyli několikrát daleko od vyrovnání. V druhém poločasu ale gól již nepadl a tak značně úzký kádr domácích slavil vítězství.

Sestava: Pitron – Matura, Smrž, Purzitidis, Hegner – Linet, Musílek, Strnad – Žák, Podhorný, Lavrovič. Střídali: brankář Krezil, Barčík.