Šumperk vs. Hranice

Delegace rozhodčích

RozhodčíAsistent rozhodčího 1Asistent rozhodčího 2Delegát
ŠAFRÁN MartinDEDEK VojtěchŠUJAN StanislavPEŘINA Pavel

Souboj dvou týmů, které si jistě představovaly vstup do sezóny jinak, přineslo utkání třetího kola divizní soutěže v Šumperku. Zvláště Hranice po minulé sezóně i výkonech z přípravy byly pasovány do role jednoho z jasných favoritů. Realita po dvou kolech? 0 bodů.

Jenže už v úvodních minutách hosté jasně naznačili, že tabulkově se budou pohybovat zcela jinde než na chvostu. Jejich nástup do zápasu odpovídal předpokladům, Hranice po dvou prohrách potřebovaly zabrat. Rychlé napadání a obratem po zisku míče aktivní přechod do útoku dělaly domácí obraně problémy. A tak zatímco v úvodním kole přijel Vsetín s cílem bránit na nulu vzadu, Hranice tentokrát chtěly dávat góly. První pokusy ale zblokovali obránci šumperského celku, jeden pak zamířil nad branku. Ve 13. minutě ale hosté zahráli míč do vápna a přišel zbytečný faul u brankové čáry. A penalta.

K její exekuci se postavil Radim Kundrát, jeho ránu však Martin Kreizl chytil! Zkušené hosty tento neúspěch příliš nerozhodil, i nadále hráli velmi aktivně, byť i Šumperk začal vystrkovat růžky. Ve 22. minutě trefil Lasovky z přímého kopu zeď šumperského týmu. O chvíli později se poprvé otevřela díra v obraně hostů, po levém křídle se rozeběhl Cikryt. Jenže z následného řešení vytěžili domácí jen zblokovanou střelu. Tři minuty poté střílel tentýž hráč tentokrát nad, na druhé straně se z protiútoku dostal do obrovské šance Tilkeridis. Jenže hrotový hráč Hranic nepočítal s tím, že by mu do malého vápna propadla k noze nepovedená přihrávka a Kreizl dokázal reagovat rychleji.

Minutu na to se Hranice dočkaly druhého pokutového kopu. Tentokrát si míč na značku postavil Petr Vavřík a zkušený hráč, který se posledních 10 let pohyboval na trávnících od nejvyšší soutěže po MSFL, proměnil přesnou ránou k tyči. Poté dal o sobě znovu vědět Tilkeridis, krnovský odchovanec z velkého vápna minul těsně šumperskou branku. Na vývoj zápasu pak reagoval trenér Opravil, ze hry stáhl Vojtěcha Cikryta a na plac poslal Michala Sittu. Jeho příchod oživil hru a ve 37. minutě mohli domácí srovnat. Z pravé strany se snesl míč do vápna až k Linetovi, jeho hlavička ale do sítě nepropadla. Vzápětí přišla největší šance šumperského celku v první půli. Sitta utekl po levém křídle a do vápna poslal krásný balon na Patrika Strnada. Novic v kádru týmu však v zakončení nedokázal ideálně trefit balon a minul.

To hosté byli v koncovce důraznější a potvrdilo se, bohužel, otřepané „Nedáš? Dostaneš!“. Hranice sehrály rychlý přechod do útočné fáze, který zakončil centr do vápna. Už se zdálo, že domácí defenzíva situaci ustojí, ale míč se nešťastně odrazil k Tilkeridisovi, který na nic nečekal a z otočky poslal balon do sítě.

Marná snaha o snížení

I úvod druhé půle patřil hostům. Bezděk po pár minutách prověřil pozornost Martina Kreizla, ten ale vytáhl další výborný zákrok. V 53. minutě domácí brankář tentokrát skvěle četl hru a včasným přistoupením sebral Tilkeridisovi šanci na zakončení dříve, než se hranický útočník stačil do gólové šance vlastně dostat. Naději na dramatizaci zápasu pak přinesl zbytečný  a ostrý faul Cverny ve středu pole, za který hostující hráč viděl druhou žlutou a tedy následně i červenou kartu. Jenže našemu celku se nedařilo dostávat do gólových šancí a naopak hosté hrozili pořád, zvláště z kontrů. V 63. minutě se znovu hnal do útoku Tilkeridis, opět ale ze souboje tváří v tvář vyšel vítězně Kreizl.

Šumperk se tak dočkal gólu až v 74. minutě, radost ale trvala jen pár vteřin. Zakončující Petr Linet se totiž ocitl v ofsajdovém postavení. Kalich hořkosti si pak vypili domácí až do dna v samotném závěru utkání. V souboji jeden na jednoho nešťastně upadl Marek Smrž, přičemž tím na trávník poslal i unikajícího soupeře. Třetí penalta a pro Smrže navíc druhá žlutá karta v utkání a vyloučení. Petr Vavřík opět pokutový kop proměnil a hosté si tak ze Šumperka odvezli tři body.

Poněkud extrémní utkání olemované třemi penaltami a dvojím vyloučením viděla z tribuny i česká reprezentantka ve skeletonu, trojnásobná juniorská mistryně světa a šestá žena z olympijských her 2018, Anička Fernstädt. Její návštěva zápasu a malá ceremonie před utkáním tak nakonec bohužel byla jednou z minima radostných zážitků šumperských příznivců, kteří se v neděli na fotbal vydali.

Šumperk

1KREIZL Martin Brankář